Kaliteli ve Doğal Zeytinyağı Markaları
Kaliteli ve Doğal Zeytinyağı Markaları

Kaliteli ve Doğal Zeytinyağı Markaları

Kaliteli ve Doğal Zeytinyağı Markaları

Binlerce yıl öncesine kadar tarihi uzanan zeytin, gerek mitolojilerde gerekse gerçek hayatta her zaman hak ettiği yeri görmüştür. Şimdilerde ise özellikle Türk mutfağında kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin, gerek tek başına gerekse zeytinyağı olarak hak ettiği yüksek değeri almaya da devam ediyor. Günümüzde yapılacak en ufak bir araştırmada dahi görüleceği üzere onlarca farklı zeytinyağı markası bulunmakta. Böyle olunca insanlar bunlar arasından kendilerine en uygun markalar içerisinden seçimlerini yapmaya çalışıyorlar. Naturel zeytinyağı markaları içerisinde bu konuda yıllardır başarılı çalışmalar yapan aile şirketleri olduğu gibi daha öncesinde sektör ile alakalı hiçbir bilgisi olmayan markalar da zeytinyağı sektörü içerisinde yer alıyor.

Kaliteli markalar arasından seçim yapılmalı

Bazı kişiler zeytinyağı almak istedikleri zaman bunun için tatil zamanlarını bekliyor. Özellikle de Gemlik Bölgesine giden kişiler yollarının üzerinde bulunan noktalar üzerinden aslında içerisinde ne olduğu bilinmeyen zeytinyağlarını satın alıyorlar. Bunların üzerinde yalnızca markalarının bulunmaması bir sorun değil, aynı zamanda bunların analizleri yapılmamıştır. Dolayısıyla insanlar ne olduğu belirsiz olan bu yağları alır ve kullanmaya başlar. Bazı satıcılar ya da üreticiler kendi zeytinyağlarını tahmin edilemeyen süslü kelimeler ile anlatır, bu yağları farklı işlemlerden geçirir ve aromalandırıp satışa sunarlar. İnsanların böylesi durumlar ile karşı karşıya kalmasını engellemek adına yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise mutlaka zeytinyağı konusunda adından söz ettiren kaliteli markalar arasından seçim yapmak.

Zeytinyağları belirli bir kural çerçevesinde kalite standardına sahiptir. Bu ürünler renk, koku, tat ve asit oranlarına göre farklı kategorilere ayrılır. İnsanların bu aşamada dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise doğal zeytinyağı markalarının dikkatli bir şekilde incelemesi. Bilinen en kaliteli zeytinyağları natürel sızma zeytinyağları dır. Bazı kişiler bu yağları çok sert olarak nitelendirir, bunun nedeni ise bilinçsizliktir. Öyle ki bazı kişiler rafine olarak adlandırılan kötü kaliteli yağların işlendiği yağları beğenir ve en kaliteli zeytinyağlarının bunlar olduğunu düşünürler. Halis zeytinyağı markalarının büyük bir kısmı genel olarak Gemlik ve çevresindeki üreticilerden zeytinlerini alırlar. Bunun nedeni ise mevcut bölgede bulunan ürünlerin genel olarak markalara arzu ettiği kaliteyi sunması.

Şimdilerde bazı markalar pirina yağı, kanola ya da çiçek yağı gibi türler zeytinyağları ile karıştırılmakta; bu durum da ortaya koyulan ürünün kalitesini ciddi anlamda etkiler. Üstelik bu konuda yeterli deneyimi olmayan kişiler ne yazık ki aradaki farklı bir türlü anlayamazlar. Bu konuda dikkat edilecek şey ise fiyattır. Çünkü doğal zeytinyağı markaları en kaliteli ürünleri hazırlarken hiçbir masraftan kaçınmazlar. Bunun sonrasında da ortaya çıkan ürünleri belirli bir fiyat dengesinden satışa sunarlar. Yani kaliteli bir ürün almak isteyen kişilerin belirli bir fiyatı gözden çıkarmaları gerekmektedir.

Çok ucuz fiyatlara zeytinyağı

Çok ucuz zeytinyağı sattığını söyleyen markaların ürünleri dikkatli olarak incelendiği zaman da görüleceği gibi bu yağların içeriklerinde pek çok farklı madde bulunur. İnsanlar bu ürünleri satın aldıktan sonra onlara fayda vereceğini düşünseler de pek çok markanın satışa sunmuş olduğu bu yağlar kişilere fayda yerine zarar bile verebilir. Yalnızca damak zevkini değil, kendini de her zaman ön planda tutmak isteyen kişilerin yapmaları gereken şey ise mutlaka bu sektör içerisinde adından söz ettiren yüksek müşteri memnuniyetli markalar arasından seçim yapmak. Böylece normalden biraz yüksek meblağlarda bir ödeme yapılarak satın alınan kaliteli ve doğal ürünün her lokmasından kişiler daha öncesinde duymadığı kadar yüksek bir zevke erişmiş olacaktır.

Türkiye’nin En İyi Zeytinyağı Hangisidir ?

gemlik zeytini Yağı
gemlik zeytini Yağı

Geçmiş dönemlerde pek çok yerde kutsal olarak kabul eden zeytinlerden farklı yöntemler ile çıkartılan zeytinyağları yalnızca ülkemizde değil dünya üzerinde de pek çok yerde sıklıkla tüketiliyor. Ülkemizde hatırı sayılır bir oranda zeytin ağacı bulunmakta. Dünya üzerindeki ağaçların yaklaşık %10’luk bir kısmının burada bulunmasının sonrasında ise kaliteli zeytinyağı üreten bazı bölgeler genel olarak tüketicilerin en fazla tercih ettiği yerler olmakta. Çünkü bu yerlerde üretilmiş olan zeytinlerden yalnızca yüksek oranda zeytinyağı üretilmiyor, bununla birlikte yağın kalitesi ve damak tadına uygunluğu da önemli oluyor. Türkiye’nin en iyi zeytinyağı denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen yerlerden bir tanesi Gemlik Zeytinyağı.

Gemlik Bölgesi Zeytinin Merkezi

gemlik zeytini çeşitleri,
gemlik zeytini çeşitleri,

Bu bölge 2.500.000 zeytin ağacına sahip olması ile yalnızca Gemlik Bölgesinde değil aynı zamanda Türkiye’de de en önemli şehirlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Burada üretimi yapılmış olan zeytinyağının pek çok farklı özelliği bulunmakta. Bunların başında ise kendine özgü bir karakteristik yapısının olması gelmektedir. Zeytinler bu özelliklerini toprak yapılarından ve iklimlerinden alır. Bu bölgede kış dönemlerinde yaşanacak karayel ve poyraz, kaliteli toprak ile birleştiği zaman zeytinin kalitesi tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde olumlu anlamda değişebiliyor. Bunun yanı sıra Türk Patent Enstitüsü, Gemlik bölgesinde üretilen zeytinyağlarının üzerine Gemlik Zeytinyağı Coğrafi İşareti konulur. Yani insanlar bu bölgede üretilmiş olan ürünleri bulmak istedikleri zaman yalnızca etikete bakmaları yeterli olur.

Türkiye’nin en iyi Zeytinyağı

Kaliteli ve Doğal Zeytinyağı MarkalarıÇok kısa süre içinde Türkiye’nin en iyi zeytinyağını kolaylıkla bulacaklardır. Coğrafi işaretleme, o yağın yalnızca Gemlik bölgesindeki zeytinlerden üretildiğini işaret eder. Şimdilerde bu piyasa içerisinde Gemlik’te üretildiğini söyleyen pek çok farklı zeytinyağı markası bulunmakta. Coğrafi işaret sayesinde bu yağların hangilerinin gerçek olduğu da oldukça kolay bir şekilde ortaya koyulmuş oluyor. Yalnızca Gemlik değil, dünyanın pek çok farklı bölgesinde kaliteli zeytinyağı üreten her yerin kendine özgü bir coğrafi işareti bulunmaktadır. Böyle o bölge ürün bakımından kendine has kalitesi ve özgünlüğünü de belgelemiş olur. Gemlik bölgesi içerisinde üretilen sızma zeytinyağları için toplanan zeytinlerin çok büyük bir kısmı elle toplanır.

Ardından bu zeytinler alınarak aynı gün içinde hiç vakit kaybedilmeden yağlarının çıkartılacağı tesislere gelirler. Elle toplanan zeytinlerin en büyük özelliklerinin başında ise diğer yöntemlerde uğranılan aroma ve lezzet kaybının ortadan kaldırılmış olması. Yağların aynı gün içinde hiçbir şekilde bekletilmeden hazırlanması sayesinde bekletilme zamanında ortaya çıkabilecek her türlü lezzet ve aroma kaybı da ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu yağın kalitesini attıran etkenlerden bir diğeri ise Türkiye’nin en iyi zeytinyağı olarak adlandırılan Gemlik zeytinyağlarının üretilecek miktarlardan çok kalitesine önem verilmektedir. Bundan dolayı da insanlar burada üretilen ürünleri satın alıp kullanmaya başladıktan sonra başka yağları kullanmayı tercih etmeyeceklerdir.

Gemlik bölgesindeki Doğal Zeytinyağı

gemlik zeytini Yağı
gemlik zeytini Yağı

Her sene yapılan onlarca farklı araştırmada da görüldüğü üzere gerek insanlar gerekse zeytinyağı tadımı yapan kişiler; kendilerine en uygun olarak gördükleri yağlar arasından seçimlerini Gemlik bölgesindeki markalardan yana kullanıyorlar. Çünkü buradaki markaların bir kısmının tarihi 300 yıl öncesinde kurulmuştur. Aile şirketi olarak günümüze kadar gelen bu şirketlerin en önemli özelliklerinin başında, kalitesi gelmekte. Kendi ismini her zaman çok daha iyi yerlere ulaştırmak isteyen markalar, bundan dolayı da %100 müşteri memnuniyetini ortaya koymak adına çalışmalarını sürdürmekte. İnsanlar da kullanımları adına zeytinyağı seçimi yapacakları zaman mümkün olduğu kadar, kaliteli ve adından söz ettirecek köklü zeytinyağı firmalar içerisinden kendilerine en uygun olacak seçenekleri yapmış oluyorlar.