Arsanizi kat karşılığı Müteahhi̇de Vermeden Önce Bi̇lmeni̇z Gerekenler
Arsanizi kat karşılığı Müteahhi̇de Vermeden Önce Bi̇lmeni̇z Gerekenler

Arsanizi kat karşılığı Müteahhi̇de Vermeden Önce Bi̇lmeni̇z Gerekenler

Arsanizi kat karşılığı Müteahhi̇de Vermeden Önce Bi̇lmeni̇z Gerekenler

Arsanız var ve bunu müteahhide vermek istiyorsunuz

Gemlik içinde arsanız var ve bunun için güvenilir bir müteahhit bulmanız gerekli. Gemlik dışından bir çok müteahhit firma bu bölgede bir çok Gemlikli hemşehrilerimizi bu konuda mağdur ettiler. Ya inşaatları yarım kaldı veya 3-4 sene inşaata başlamadılar ve bu nedenle önceki imar durumunda çıkmalardan istifade edecekken şimdi yeni imar durumlarında çıkmalar olmadığı için metrekareden de zarar ettiler. Bu konuda ağzı yanan Gemlikli hemşehrilerimiz haklı olarak ince eleyip sık dokumaya başladılar. İşte burada sizin adınıza işlerinizi takip edebilecek bir Emlak Danışmanı (Gemlik Emlak) bulabilirseniz sizlere bu konuda başından sonuna kadar yardımcı olacaktır. Bu şekilde çalışmanız size sadece komisyon miktarı belki ödeme yaparsınız fakat daha büyük bir zararın içinde girmemiş olursunuz.

Her müteahhit kat karşılığı yer alırken en uygun şekilde almaya çalışır.

Söz ile sözler verilir ve anlaşmalar söz ile yapılır. İşte bu tip arsa sahipleri müteahhitler için bulunmaz bir değerdir.
1- öncelikle yerinizin çapını, metrekaresini, inşaat taban alanını bilmeniz mümkün olmadığı için size söylenilen ile yapılan iş ortaya çıktığında o zaman durumun farklı olduğunu görecek ve arsanın sahibi olarak üzülen siz olacaksınız.

Bunun için özellikle ve ısrarla belirttiğimiz gibi kendinize iyi bir emlakçıyı dost edinin. Sizi yönlendirsin. Noterde ki sözleşmeyi incelesin ve ilave koymanız gereken maddeleri koysun. Bunu yapmanız size kaybettirmez bilakis kazandıracaktır. 

2- Noterde yapacağınız anlaşmanın 1 nushasını 1 gün önceden alın ve Emlakçınız ile birlikte okuyun.
Binanın başlangıç ve bitiş tarihlerini muhakkak koyun. Örnek: Ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içinde yapı kullanım belgesi dahil teslim edilecek diye belirtin. Aksi durumda tazminat bedeli olarak bir miktar para koyun.

3-  Tarafların vazgeçmesi durumunda cayma bedeli olarak para koyunuz.
4- İnşaatta kullanılacak malzemenin örneklerini görün ve bunu sözleşmeye ilave edin.
5- Bina izolasyonu ve Çatı katı yapılacaksa (ki en büyük sorunlar çatı katından dolayı çıkmaktadır) iyi bir izolasyon için emlakçınız sizi yönlendirsin.
6-Oto park yapılacaksa bunu en başından noterde tescilleyin.
7-Müteahhit firma Arsanızın yanındaki arsa ile ile birllikte yapmak istediğinde sizin arsanızın durumunu muhafaza ettirin.

Bunun gibi burada belirtemeyeceğimiz bazı maddeler daha var. İşini temiz yapan müteahhitlerin genelini zan altında bırakmamak için diğer maddeleri burada yazmak istemiyorum. Bu nedenle baştada belirttiğim gibi güvenilir bir emlakçı ile süreci beraber yürütün.

ARSANIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK, ÇAPINI VE İNŞAAT ALANINI ÇIKARTMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ