Gemlik Cadde ve Sokakları
Gemlik Cadde ve Sokakları

Gemlik Cadde ve Sokakları yayında

Gemlik Cadde ve Sokakları yayındaDeğerli Gemlikli Hemşehrilerim Gemlik’imize 2000 li yıllarda henüz internet yok iken “Dijital Gemlik Projesi” adıyla bir proje hazırlamıştık. Gemlik’imizin tüm sokak haritasını CD’ye atıp sokak haritasına mouse ile tıklayınca o sokağın resmi açılıyordu. Bu projeyi hazırlamamız 8 ay sürmüştü. Sokak Resimleri Dijital Fotoğraf Makinası olmadığı için çekilen resimler eski yöntemle çıkarılıp scanner dan taranak bilgisayar ortamına atılıyor ve işlenip sokak resimlerine atılıyordu. Bu şekilde Gemlik Merkezdeki tüm sokaklar CD’ ye aktarılmıştı .Reklam çalışmaları yaparak işin finans yönüde hazırlanıyordu. Tam reklam çalışmalarına başlamışken internet ortamına hızlıca girdik ve ardından Google Maps devreye girmişti. Yani sizin anlayacağınız Projemiz elimizde patlamıştı. İnsanlar internet ortamında daha kolayına ulaşınca bizim emekler çöp olmuştu. Eski çalışmamızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ

Google’ı Daha faydalı bir şekilde kullanmak

Şimdi bizim için dezavantaj olan Google artık avantaj olmuştu. Tüm sokakları ve sokak resimlerini google’dan alıp projeye farklı bir çalışma şekli getirdik. İnsanlarımız adres aramada hala google da zorlanmaktalar. Ayrıca Google daki sokaklar ile belediyedeki sokaklar eşitlenmemiş ve farklı olması nedeniyle karışıklığa neden olmaktaydı. Bu sorunu biz daha kolay ve doğru adresi bulmaları için bu çalışmayı başlattık.

20 Yıl Önceki Projemizi görmek isterseniz aşağıdaki sokaklar resmine tıklayınız

Gemlik Cadde ve Sokakları yayında
Gemlik Cadde ve Sokakları yayında

Bu Çalışmamızda sadece sokakları değil sokak üzerinde ki ada parsellerin durumunu da görebileceksiniz. Hangi sokakta hangi ada ve parsel varsa bu projede bulunmaktadır. Bu proje Emlak ve İnşaat müteahhitlerinde çok işine yarayacaktır. İnsanların işlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için yaptığımız bu projeyi dahada geliştirmeyi ve çok daha kullanışlı hale getirmeyi amaçlamaktayız.

20 yıl önce Google Maps’tan önce yaptığımız bir proje

20 YIL ÖNCE
20 YIL ÖNCE

20 yıl önceydi. Dijital fotoğraf makinalarının ve internetin kullanılmadığı bir dönem. Fotoğraf makinamı aldım elime ve sokak sokak gezip fotoğraf çekmeye başladım. İnsanlar merak ettiklerinden sormaya başladılar ne yapıyorsun hayırdır diye. Bazıları kuşku ile yaklaşmaya başladı. Bu nedenle gittim Kaymakamlıktan (CAHİT BEY) Kaymakam beye projemi anlattım ve sokakları resim çekmek istediğimi belirttim. Kendisi iyi olur bende merak ettim dedi ve koyuldum tekrar yola. Günde 30-40 adet resim çekebiliyordum. Bu resimleri aynı zamanda yıkamalı banyolu sistemlerle çıkarabiliyorduk. Çıkan resimleri scannerdan tarayıp tek tek işlemem gerekiyordu. Bir taraftan resimleri işlerken diğer taraftan işin web tasarım tarafını hazırlıyordum. Sokak haritalarını animasyonlu gif olarak hazıladım ve onları bir resme yönlendirmem gerekiyordu. Web Tasarımı da bu işi yaparken kendimi geliştiriyordum. Toplam 2000 sayfa olmuştu. Bazen bir değişiklik yapmam gerektiğinde 2000 sayfayı tek tek değiştiriyordum. Taaki işin kolayını öğreninceye kadar. Frontpage’de hazırladığım sayfaları otomatik tek tuşla değiştirme durumunu öğrendiğimde benim bütün yorgunluğum gitmişti. Aynı şekilde photoshop’ta da resimleri çoklu olarak düzenleme imkanını bullmuştum. Artık işi yaparken işide iyice öğreniyordum.

Proje 8 Ay sürmüştü.

Gemlik Emlak
Gemlik Emlak

Projeyi bitirdim ve işin finans tarafını düşünmeye başlamıştım. Bu projeyi CD olarak satmak isteseydim korsanların benden daha fazla satacaklarını ve işi kaptıracağımı düşündüm. Bunun için projenin içine reklam alarak bunu bedava dağıtmalıydım. Herkesin işine yarayacak ve  reklamlarda faydalı olacaktı.
Ulusal Gazetede çalışan bir arkadaşım projenin reklamlarını birlikte toplayalım deyince bende kabul ettim. Bu reklamları birlikte toplama anlaşması işi biraz daha uzatınca reklam veren firmalar CD’nin çıkmaması yüzünden rahatsız olmuşlardı. Tam işi hızlandıralım derken GOOGLE MAPS çıktı ve bizim bütün proşe çöp olmuştu. Bu proje sayesinde bende web tasarım yapmayı öğrenmiştim. Gel zaman git zaman kısmet bugüne farklı bir proje olarak tekrar hayalimi canlandırmak varmış. Bu hazırladığım Gemlik Rehberi ile herkesin çok işine yarayacapını düşünüyorum.

Projenin dahada geliştirilmesi için öneri ve eleştirilere açığım. Beğenmediğiniz yönleri söylerseniz daha da  iyisini yapma fırsatımız olur.

Değerli gemlik’li Dostlarım 2014 yılından beri EMLAK sektöründeyim. WEB MASTER lık işini keyfi olarak yapmaya devam ediyorum. Özel rica ederlerse dostlarıma yapıyorum. Web tasarım işi zahmetli bir iş. İşn en zor tarafı SEO Optimizasyon tarafı. Benim özenerek SEO’suna dikkat ederek yaptığım bir siteyi 300-500 tl ye piyasaya çıkıp site yapmaya başlayınca ben bu işi ticari olarak artık yapmıyorum. Emlak işini sevdim. Severek yaptığım bir iş. Mesleğimizin yüzkaraları yüzünden biraz zorlansamda beni tanıyanlar kişiliğimi bildiği için güven sorunu yaşamıyorum. Hepinizi Seviyorum Kalın Sağlıcakla….

Ayrıca Kontrol Edin

Bursa'nın Gemlik ilçesi hakkında detaylı bilgi

Arapların Gözünde Gemlik ilçesi

Bursa’nın Gemlk ilçesine genel bakış Türkiye’nin Bursa şehrinin en önemli bölgelerini ele alan yazı dizimizde, …