Aytepe

Tarihi Yerler

Gemlik, Bursa çevresinde kurulmuş en eski yerleşim yerlerinden biridir. Efsaneye göre, MÖ 12. yüzyıla dayanan tarihinde ilçeye ilk gelen Herkül’dür ve ilçeye ortadan kaybolan arkadaşı Syrus’un adını vermiş.
Tarih boyunca Lidyalılar ve Persler, Doğu Roma İmparatorluğu ve Selçuklular bu bölgede yaşamışlardır.
Gemlik, 1336 yılında Orhan Bey döneminde Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. Osmanlı Dönemi’nde Yıldırım Camii ve Medresesi’nin ihtiyaçlarına adanmış bir belde olan Gemlik, 1856 yılında Bursa karayolunun yapılmasıyla önem kazanmış ve belediye teşkilatı kurulmuştur.Kurtuluş Savaşı sırasında İngilizler tarafından Rumlara devredilen ilçe, 11 Eylül 1922 tarihine kadar Rumlar tarafından işgal edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır.Gemlik’te bütçenize uygun, açık büfe imkanları olan oteller için Gemlik otelleri fiyat sayfamıza bakmayı unutmayın.

 

Aytepe

Aytepe Aytepe

İznik Gölü ve Marmara Denizi manzaralı Aytepe, Umurbey Mahallesi’nin doğusunda yer alıyor.

1356 yılında Gelibolu’nun fethi sırasında şehit olan Kara Ali Paşa’nın türbesi buradadır. Kara Ali Paşa vefat edince iki tarafı deniz manzaralı bir yere defnedilmek istendiği için Aytepe’ye defnedildi.

Halk arasında Ali dedesi olarak alınan şehit Kara Ali Paşa’nın mezarı sürekli ziyaret edilmektedir.

Bölge 1. derece sit alanı ilan edildiğinden yapılaşma olmaması hem türbenin hem de doğal güzelliklerin korunmasını sağlamıştır.

Ekibimiz, hafta sonunuzu ailenizle geçirebileceğiniz konforlu konaklama imkanı sunan otelleri Bursa bölgesi otelleri sayfasında listelemiştir.


Celal Bayar Türbesi

Celal Bayar Türbesi Celal Bayar Türbesi

Celal Bayar Vakfı’na ait 8 dönüm arazi üzerinde yer alan Celal Bayar Türbesi’nin inşaatına 1991 yılında başlandı. Celal Bayar’ın naaşı 7 Mayıs 1993’te türbeye defnedildikten sonra 22 Ağustos 1993’te açılışı yapıldı. .

Gemlik’teki eski tarihi binalardan muhteşem ve nefes kesici yerler için Gemlik’te gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


 

Celal Bayar Vakfı Müzesi

Celal Bayar Vakfı Celal Bayar Vakfı

Türkiye Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın doğum yeri Gemlik ilçesine bağlı Umurbey Mahallesi’dir.

İşte Celal Bayar’ın türbesi. Mozolenin yanı sıra doğduğu ev ve adına kurulan müze de burada ziyarete açık.

Buradaki kütüphane ve müze, Celal Bayar’ın vefatından önce kendi imkanlarıyla hizmete açtığı bölümlerdir. 26 Ağustos 1970 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Müzenin bir bölümünde Atatürk’ün anısını yaşatan özel bir köşe var. Diğer bölümlerde Celal Bayar’ın Kuvayi Milliye yılları, Galip Hoca dönemi gibi önemli dönemlere ait fotoğraf ve belgeler bulunmaktadır.

Alt salonda Atatürk’ün başbakan olduğu ekonomi, imar ve iskan bakanlığı yıllarına, İş Bankası’ndaki çalışma yıllarına (1937-1938) ait belge, eşya, fotoğraf ve tablolar bulunmaktadır.

Diğer iki salonda ise Celal Bayar’ın cumhurbaşkanlığı dönemlerine ait madalyalar, yazılar, giysiler, silahlar, nişanlar, plaketler, mobilyalar, imzalı tablolar ve aile yadigarı sergilenmektedir.

Celal Bayar Müzesi ve Kütüphanesi Pazartesi öğleden sonra, Salı tüm gün kapalıdır. Haftanın diğer günleri ve hafta sonları mesai saatleri içinde ziyarete açıktır. Müze ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Umurbeyden Gemliki havadan görmek istermisiniz? 

Celal Bayarın Mezarına Nasıl Gidilir?

İstanbuldan Umurbeye Araba İle Nasıl Gidilir?

Gemlik’teki tarihi yerler ve sizi geçmişe götürecek yerler için Gemlik gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Beyler Mezarlığı

Beyler Mezarlığı Beyler Mezarlığı

Gemlik semtinin tarihi mezarlıklarından biri de Beyler Mezarlığı’dır.

Mezarlıkta bulunan kitabelerden 15. yüzyıla ait olduğu anlaşılmaktadır. Süslü taşları ve kitabeleri, dönemin özelliklerinin en güzel örneklerindendir.

Lala Şahin Paşa’nın torunu Umurbey ve oğlu Mehmet Çelebi’nin mezarları da burada bulunmaktadır.

Ayrıca Umurbey Lisesi’nin kurucularından Hacı Ethem Ağa ve 1953 yılında vefat eden Gemlik Belediye Başkanı Dr. Ziya Kaya da burada yatmaktadır.

Ekibimiz Bursa’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri sizler için hazırladı. Bursa gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


 

Hagios Abarkios Manastır Kilisesi

Hagios Abarkios Manastır Kilisesi Hagios Abarkios Manastır Kilisesi

1200’lü yıllarda Rumlar tarafından yaptırılan Hagios Abarkios Manastır Kilisesi Kurşunlu kasabasındadır.

O dönemde bu manastırda Hıristiyan din adamları yetiştiriliyordu. Lozan Antlaşması’ndan sonra Rumlar Kurşunlu bölgesini terk etmiş, okul ve kilise kapatılmıştır.

Gemlik’te rahat ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Gemlik aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Michael Gabriel (Başmelekler) Kilisesi

Michael Gabriel Kilisesi Michael Gabriel Kilisesi

Micael Gabriel (Başmelekler) Kilisesi de Kurşunlu’da bulunuyor. Yapım tarihi bilinmeyen kilise, Rumların ibadethaneleri arasında yer alıyor.

Hagios Abarkios Manastır Kilisesi gibi bu kilise de Lozan Antlaşması’ndan sonra Rumların bölgeyi terk etmesiyle boşaltılarak kapatılmıştır.

Her iki kilise de Fener Rum Patrikhanesi’nin tarihi eser olarak ziyaret ettiği yerler arasındadır. Gemlik Belediyesi tarafından restorasyon projesi hazırlanıyor.

Gemlik’te dalga sesleri eşliğinde bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Gemlik 4 yıldızlı oteller sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.


Ayrıca Kontrol Edin

Aluminyum Doğrama

Aluminyum Doğrama