Balıkpazarı Camii |  seyahat manyağı

Balıkpazarı Camii

Balıkpazarı Camii olarak da bilinen Yeni Cami, BursaTürkiye’nin Gemlik ilçesinde kitabesi olmayan bir camidir. Mübadele sonrası kiliseden camiye çevrilen kutsal yapı, günümüzde ziyaret edilebilecek tarihi yerler arasında yer alıyor. Senin yolun zeytiniyle ünlü GemlikEğer giderseniz Balıkpazarı namı diğer Yeni Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Balıkpazarı Camii Hakkında Bilgi

Bursa Gemlik’te bulunan ve üzerinde yapı kitabesi bulunmayan Balıkpazarı Camii’nin bu sebeple inşa edildiği yıl bilinmemektedir. Ancak tarihi süreç içerisinde kiliseden camiye dönüştürülen yapının 1922-1923 yılları arasında bu değişimden geçtiği bilinmektedir.

 

ilk adı Paragia – Pazariotis Dönüşümden sonra ilk olan yapı Balıkpazarı adını almıştır. Yapı camiye çevrildiği için sonradan bir minare eklenmiştir. Oldukça eski olduğu tahmin edilen bu ibadethane, yıkıcılığı ile bilinen 1999 yılındaki depremde hasar görmüştür. Orta düzeyde olarak nitelendirilen bu hasar, yapının işlevselliğini etkileyerek ibadete kapatıldığı için risk oluşturuyordu.

Daha sonra onarılmış ve restore edilmiş Balıkpazarı Camii toplu ibadetle yeniden tanıştırıldı.

Balıkpazarı Camii

Balıkpazarı Cami Planı

Yapının mimarisi hakkında bilgi vermek gerekirse devasa olmadığını söyleyebiliriz. 307 metrekare alan üzerine inşa edilen kilise, 240 metrekare dikdörtgen plana sahip. Ortada büyük bir kubbe ve onu tamamlayan 4 yarım kubbe vardır.

Mekan doğu-batı doğrultusunda inşa edilmiştir. ilk bakışta Roma gelişmiş kapalılık izlerini tespit edebileceğiniz yapı Yunan haçı şemayı yansıtır.

Mekanın duvarları düzgün kesme taştan yapılmıştır. Yan duvarları sıvalı olarak görebilirsiniz. Doğudaki çıkıntılı apsis yarım daire şeklindedir.

Batıdaki narteks üç bölümden oluşmakta ve beşik tonozla örtülmektedir. Narteksin üzerinde galeri katı, batı haçı, güneybatı ve kuzeybatı köşe odaları yer alır.

Şirin mihrabın batı kısmı, ekseninde büyük sağır kemerli iki büyük bölümden ve yanlarda simetrik iki küçük bölümden oluşmaktadır.

Kiliseden camiye çevrildikten sonra bu sütunlar kapı, cam gibi malzemelerle kapatılmıştır. mavi ve gri Rengin hakim olduğu ibadethane şirin görünümü ile fotoğraflarınıza da ev sahipliği yapabilir.

Sokaklar arasında yer alan mütevazı ibadethane, kültür turizmini sevenler için güzel bir örnek.

Kiliseden dönüştürülmüş, adı ve orijinal adı Panagia Pazariotisa Günümüzde cami olan yapının Balıkpazarı olarak anılmasının nedeni Balıkpazarı Mahallesiİçinde olduğu için.

Balıkpazarı Camii

Balıkpazarı Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa’nın Gemlik semtinde bulunan ve eski bir kilise olan Balıkpazarı Camii, hem turistik hem de ibadet için gidebileceğiniz tarihi yapılardan biridir. Balıkpazarı Mahallesi’nde bulunan Yeni Cami olarak da bilinen Balıkpazarı’na gitmek için otobüs ve minibüs tercih ettiğiniz gibi özel aracınızla Siz de rahatlıkla gidebilirsiniz.

Balıkpazarı Mahallesi’ne ulaştıktan sonra tabelaları takip edip navigasyon desteği alarak binaya ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Aluminyum Doğrama

Aluminyum Doğrama